Siedzibą Muzeum są sale w Pałacu Małachowskich, w którym Bolesław Prus wiele razy spędzał wakacje. W Obiekcie znajduje się wiele pamiątek i materiałów związanych z życiem i twórczością najwybitniejszego pisarza polskiego pozytywizmu.
Muzeum ma charakter literacki i monograficzny, ale też regionalny, bo ukazuje życie i twórczość Bolesława Prusa w powiązaniu z Ziemią Lubelską.
Źródło: zamek-lublin.pl
Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie (Oddział Zamiejscowy Muzeum Lubelskiego), |
|
81 501 45 52 |
|
www.zamek.lublin.pl | |
prus@zamek-lublin.pl |
Muzeum Bolesława Prusa znajduje się na parterze Pałacu Małachowskich w Parku. Przed budynkiem teren zagospodarowany z ławeczkami parkowymi oraz stolikami z parasolami należącymi do kawiarni znajdującej się obok Muzeum. Muzeum nie posiada własnego parkingu. Najbliższe miejsce postojowe dla samochodów znajduje się w odległości około 200 metrów przy ulicy. W wejściu znajduje się podest o dużej powierzchni umożliwiający wygodny wjazd wózkiem przy pomocy asystenta. Toaleta ogólnodostępna znajduje się na parterze Pałacu. Stosunkowo obszerna bez udogodnień dla osób poruszających się na wózku. Holl przestronny, z którego prowadzi wejście do Muzeum. Ciągi komunikacyjne w pomieszczeniach wystawienniczych bez progów. Eksponaty wystawiennicze bez opisów powiększoną czcionką głównie w postaci zdjęć, opisów i wydawnictw. Opisy znajdujące się na tablicach wykonane drukiem powiększonym. Oświetlenie centralne lekko przyciemnione. Gabloty z eksponatami oszklone bez dodatkowego źródła światła. Dodatkowe wyposażenie Muzeum stanowią kredens z wydawnictwami, z osobistymi pamiątkami pisarza, repliką biurka. W związku z brakiem możliwości dotykowego poznania większości eksponatów osoby z uszkodzeniem narządu wzroku mogą dodatkowo poznać jego zasoby poprzez opis słowny. Wskazane wcześniejsze zarezerwowanie przewodnika. Osoby niesłyszące chcące zwiedzić Muzeum powinny koniecznie przyjechać z tłumaczem języka migowego. Kasa ogólnie dostępna zintegrowana z punktem, w którym można nabyć pamiątki w postaci wydawnictw. Muzeum organizuje lekcje muzealne po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym. W przypadku przyjazdu osoby z niepełnosprawnością pracownicy bardzo chętnie służą wszelką pomocą.