Muzeum Regionalne w Kraśniku (Oddział Zamiejscowy Muzeum Lubelskiego)

Wersja tekstowa o podwyższonym kontraście

Belka top

obrazek1 obrazek2 obrazek3 obrazek4 obrazek5 obrazek6

Fotografie dobra kultury

Muzeum Zamiejscowy Regionalne w Kraśniku (Oddział Muzeum Lubelskiego)

Foto: www.zamek-lublin.pl

Muzeum Zamiejscowy Regionalne w Kraśniku (Oddział Muzeum Lubelskiego)

Foto: www.zamek-lublin.pl

Muzeum Regionalne w Kraśniku
(Oddział Zamiejscowy Muzeum Lubelskiego)

Muzeum powstało w związku z przypadającymi na rok 1976 obchodami sześćsetlecia Kraśnika. Na początku mieściło się w dawnym klasztorze, lecz po kilku latach zostało przeniesione do miejsca przy bramie wjazdowej na jego dziedziniec. Kolejną i ostateczną siedzibą jest dwupiętrowy murowany przedwojenny budynek dysponujący ponad trzystumetrową powierzchnią użytkową. Obiekt dysponuje zbiorami regionalistycznymi, historycznymi, etnograficznymi, a także zabytkami o charakterze archeologicznym. Wśród nich są do dyspozycji zwiedzających takie eksponaty jak: księgi z biblioteki Klasztoru Kanoników Regularnych, dokumenty z okupacji, militaria wojenne i fotografie dawnego Kraśnika. Nie lada gratką są zabytki archeologiczne takie jak cmentarzyska z epoki brązu w Świeciechowie, Pikulach i Kraśniku-Piaskach.

Źródło: zamek-lublin.pl

Dane kontaktowe:

Muzeum Regionalne w Kraśniku (Oddział Zamiejscowy Muzeum Lubelskiego),
  ul. Piłsudskiego 2a, 23–210 Kraśnik

81 884 34 85

www.zamek-lublin.pl
krasnik@zamek-lublin.pl

Dostępność Muzeum dla osób niepełnosprawnych

Muzeum Regionalne w Kraśniku umiejscowione jest poza centrum miasta. Przystanek komunikacji znajduje się kilkadziesiąt metrów od Muzeum. Dojście do Muzeum jest dogodne, w przypadku przyjazdu prywatnym samochodem można zaparkować przy samym budynku. Nie ma miejsca wyznaczonego dla pojazdu osoby z niepełnosprawnością, ale w przypadku przyjazdu osoby posiadającej kartę osoby niepełnosprawnej pracownicy Muzeum umożliwią zaparkowanie auta jak najbliżej wejścia do budynku. Przed wejściem głównym znajduje się jeden schodek, którego pokonanie nie stanowi bariery dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku, w przypadku nieznacznej pomocy asystenta.

Drzwi wejściowe są szerokie, dwuskrzydłowe. Na parterze znajduje się w pełni dostępna kasa, w której można zakupić materiały wydawnicze. Pracownicy Muzeum posiadają doświadczenie w obsłudze osób niepełnosprawnych. Są bardzo otwarci na turystów niepełnosprawnych. Sale wystawowe na parterze są dostępne dla osób poruszających się na wózku w przypadku organizowania wystaw czasowych. Sale wystawiennicze znajdujące się na piętrze, ze względu na brak windy są niedostępne dla osób poruszających się na wózku. Toalety znajdują się na parterze, są obszerne, ale niedostosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Eksponaty znajdujące się w Muzeum (militaria, odznaczenia wojskowe, zdjęcia), ze względu na zabytkowy charakter zbiorów, nie są możliwe do poznania dotykowego, część z nich znajduje się w oszklonych gablotach. Muzeum może być dostępne dla osób słabowidzących w zależności od rodzaju uszkodzenia narządu wzroku. Zasoby Muzeum są możliwe do poznania przez osoby niewidome poprzez opis słowny przewodnika. W przypadku wcześniejszego poinformowania Muzeum o przyjeździe osób z uszkodzonym narządem wzroku, pracownicy Muzeum mogą przygotować specjalne lekcje edukacyjne z możliwością poznania dotykowego niektórych eksponatów oraz dostosować merytorycznie do rodzaju niepełnosprawności. Podczas zwiedzania Muzeum przez osoby niesłyszące koniecznie wskazana jest obecność tłumacza języka migowego. Muzeum nie stosuje nowoczesnych multimedialnych technik przekazu informacji.

Nasza ocena:


Zobacz legendę »