Pracownia Garncarska i prywatne muzeum garncarstwa (Bęczyn)

Wersja tekstowa o podwyższonym kontraście

Belka top

obrazek1 obrazek2 obrazek3 obrazek4 obrazek5 obrazek6

Fotografie dobra kultury

Pracownia Garncarska i prywatne muzeum garncarstwa (Bęczyn)

Foto: Pracownia Garncarska (Bęczyn)

Pracownia Garncarska i prywatne muzeum garncarstwa (Bęczyn)

Foto: Pracownia Garncarska (Bęczyn)

Więcej zdjęć »

Pracownia Garncarska i prywatne muzeum garncarstwa (Bęczyn)

Cezary Gajewski jest garncarzem, kontynuatorem garncarstwa urzędowskiego, którego początki sięgają XV wieku. Gajewski należy do rodziny garncarzy, którzy tajniki rzemiosła przekazują z pokolenia na pokolenie. Wyrabia naczynia na tradycyjnym kole garncarskim, zachowując dawne wzory naczyń urzędowskich. Tworzy również ozdobne formy zabawkowe jak np. gwizdki oraz rzeźbę ludową. Wyroby wypalane są w piecu garncarskim jednym z najstarszych pieców w Polsce, w sposób tradycyjny - drewnem.

Gajewski niejednokrotnie reprezentował na pokazach swój region w kraju i zagranicą.

Osobom zwiedzającym garncarz prezentuje sposób toczenia naczyń na kole garncarskim. Uczestnicy wycieczek też mogą próbować toczyć naczynia. Turyści są oprowadzani po prywatnym muzeum garncarstwa, w którym zgromadzone są zbiory wyrobów urzędowskich garncarzy oraz z innych ośrodków z kraju i z zagranicy. Dla uczestników wycieczek jest możliwość zorganizowania ogniska lub grilla.


Dane kontaktowe:

Pracownia Garncarska i prywatne muzeum garncarstwa, Bęczyn 230, 23–250 Urzędów

81 822 52 60

brak strony internetowej

renia_g30@op.pl

Dostępność Muzeum dla osób niepełnosprawnych

Przy budynku pracowni znajduje się plac stanowiący parking dla samochodów. Placówka nie posiada wyznaczonego miejsca dla samochodu osoby z niepełnosprawnością, ale nie stanowi to problemu do zaparkowaniem samochodu. W razie potrzeby obsługa Muzeum chętnie pomoże osobie niepełnosprawnej, jednak ze względu na jednoosobowe stanowisko pracy wskazane jest posiadanie przez osobę niepełnosprawną indywidualnego asystenta. Teren jest częściowo zagospodarowany. Przy placu znajduje się wiata wyposażona w stół i ławeczki, pod którą można odpocząć oraz posilić się. Osoby chcące zwiedzić Muzeum powinny wcześniej umówić się telefonicznie z właścicielem i ustalić dzień oraz godzinę przyjazdu. Wycieczki oprowadza przewodnik, który spotkał się w swojej pracy z osobami z niepełnosprawnością. Obiekt nie posiada toalety przystosowanej dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Znajduje się ona na zewnątrz. Pracownia składa się z dwóch pomieszczeń. Pierwsze jest to pracownia właściwa, w której przewodnik pokazuje jak wyrabia się przedmioty z gliny. Druga jest Izbą pamięci, w której znajdują się eksponaty z rejonu urzędowskiego oraz innych rejonów Polski a nawet z zagranicy. Ciągi wewnętrzne w pomieszczeniach są dostosowane dla osób poruszających się na wózku. Osoby niesłyszące powinny koniecznie przyjeżdżać w obecności tłumacza języka migowego. Osoby niewidome i słabowidzące mogą dotykać wyposażenie i eksponaty znajdujące się w pracowni. Na terenie Muzeum brak udogodnień technicznych dla osób z uszkodzeniem wzroku dlatego wskazane jest posiadanie przewodnika. Turyści mogą samodzielnie z pomocą opiekuna Pracowni wykonywać wyroby z gliny, które mogą stanowić pamiątkę przywiezioną z Pracowni Garncarskiej. Ze względu na złożony proces wypalania wykonane przedmioty nie są poddawane na miejscu obróbce termicznej. Obecnie Pracownia planuje uruchomienie projekcji programów edukacyjnych dla turystów o procesie produkcji wyrobów z gliny od samego początku do produktu finalnego.

Nasza ocena:


Zobacz legendę »