Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Wersja tekstowa o podwyższonym kontraście

Belka top

obrazek1 obrazek2 obrazek3 obrazek4 obrazek5 obrazek6

Fotografie dobra kultury

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Foto: www.mnkd.pl

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym

Misją Muzeum Nadwiślańskiego jest rozpoznać, ochronić i pokazać unikalne dziedzictwo kultury i sztuki, wpisane w przyrodę i historię Kazimierza Dolnego i jego okolic; przekonać, że ich różnorodność inspiruje twórczą postawę wobec rzeczywistości, pozwala znaleźć w niej przyjazne miejsce oraz zrozumieć własną tożsamość.

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym jest jednym z największych i najchętniej odwiedzanych muzeów Lubelszczyzny. Posiada siedem oddziałów rozlokowanych w czterech miejscowościach: Kazimierzu Dolnym, Janowcu, Puławach i Żmijowiskach. W skład jego zbiorów wchodzi ponad 20.000 eksponatów z zakresu malarstwa, grafiki, rzemiosła artystycznego, historii, archeologii, etnografii i przyrody. Różnorodne ekspozycje muzealne odsłaniają przed zwiedzającymi wyjątkowe walory przyrodnicze i bogate dziedzictwo kulturowe regionu. Ekspozycje mieszczą się w zabytkowych, często unikalnych budowlach, jak chociażby spichlerz zbożowy Mikołaja Przybyły, Kamienica Celejowska, Willa pod wiewiórką w Kazimierzu Dolnym, czy zamek i dwór w Janowcu oraz pałac Czartoryskich w Puławach.

Początki kazimierskiego muzealnictwa sięgają czasów przedwojennych i łączą się z działalnością Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza, które w latach 1926-38 gromadziło w Kamienicy Celejowskiej zbiory artystyczno-historyczne. Uległy one jednak w większości rozproszeniu. Pierwszą placówkę muzealną w Kazimierzu Dolnym powołano do życia 29 marca 1963 r. pod nazwą Muzeum Regionalne. W 1972 r. przekształcono ją w podległe władzom państwowym województwa lubelskiego Muzeum Kazimierza Dolnego, a w roku 1987 zmieniono nazwę na Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, która obowiązuje do dziś. W roku 2013 Muzeum Nadwiślańskie obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia.


Dane kontaktowe:

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, ul. Rynek 19, 24-120 Kazimierz Dolny

81 881 02 88 (ten sam nr do faksu)

www.mnkd.pl, www.facebook.com/MuzeumNadwislanskie
info@mnkd.pl

Oddziały Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym: