Strona główna Wersja graficzna strony

Informator dla osób z niepełnosprawnością o dostępie do dóbr kultury
w Województwie Lubelskim


wersja tekstowa

Muzeum Ziemi Dołhobrodzkiej (Dołhobrody)


W Muzeum można obejrzeć jak wyglądał wystrój dawnego pokoju, spiżarki, warsztat tkacki. Ponadto mamy dwie wystawy, jedną przedstawiającą malarstwo pana Stanisława Baja z Dołhobród oraz drugą przedstawiającą rzeźby w wykonaniu pana Henryka Patejuka z Zaświatycz. W naszym Muzeum można również zobaczyć wiele przedmiotów z okresu II wojny światowej, stare czasopisma, mapy, książki oraz przedmioty codziennego użytku.


Dostępność Muzeum dla osób niepełnosprawnych

Dojazd do Muzeum drogą asfaltową. Przed budynkiem znajduje się plac trawiasty dla kilku samochodów. Wejście do budynku po kilku schodkach, drzwi szerokie, otwierane obustronnie, możliwe do przejścia przez osobę niepełnosprawną poruszającą się na wózku jedynie przy pomocy asystenta. W środku znajdują się dwa pomieszczenia wystawiennicze bez progów o powierzchni około 80 metrów. Obszerne wnętrze zapewniające swobodne przemieszczanie osobie poruszającej się na wózku. Osoby niewidome maja możliwość poznania zasobów Muzeum poprzez opis słowny przewodnika wsparty możliwością dotykowego poznania eksponatów. Eksponaty w większości podpisane. Osoby niesłyszące chcące odwiedzić muzeum powinny koniecznie mieć ze sobą tłumacza języka migowego. Toaleta znajduje się na zewnątrz i nie jest dostosowana dla osób niepełnosprawnych. Osoby chcące odwiedzić Muzeum muszą koniecznie umówić się wcześniej telefonicznie jak również zorientować się o możliwości pomocy w przypadku niepełnosprawności. Plac przed budynkiem nie zagospodarowany, ale przy wcześniejszym telefonicznym ustalaniu wizyty możliwe jest przygotowanie stolika i krzesełek do odpoczynku. Obok znajduje się sklep ogólnospożywczy, w którym można zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze artykuły. Muzeum nie prowadzi nowoczesnych technik przekazu informacji.


Dane kontaktowe:

Muzeum Ziemi Dołhobrodzkiej prowadzone przez Stowarzyszenie Społeczno Oświatowe. Dołhobrody 110/1, 22–220 Hanna. Adres do korespondencji: Dołhobrody 61, 22–220 Hanna

Telefon: 83 379 91 70

Adres internetowy: brak

e-mail: kryskaz123@wp.pl