Strona główna Wersja graficzna strony

Informator dla osób z niepełnosprawnością o dostępie do dóbr kultury
w Województwie Lubelskim


wersja tekstowa

Regionalna Izba Tkactwa Ludowego (Borysów)


Izba powstała w 2005 roku. Znajduje się w budynku po dawnej szkole podstawowej razem z ogniskiem przedszkolnym. Zajmuje trzy izby. W pierwszej ustawione są snowadla – przyrząd do wyrobu osnowy, który następnie zakłada się na warsztat ( pracownia przygotowująca materiał do wyrobu chodników, dywaników, zapasek i pasiaków).

W drugiej izbie przedstawione są przyrządy do obróbki lnu i znajduje się wystawa gotowych wyrobów. Trzecia pomieszczenie jest pracownią, gdzie znajdują się trzy duże i jeden mały warsztat tkacki, który przeznaczony jest dla małych dzieci. Izba Tkactwa Ludowego organizuje i przeprowadza warsztaty szkoleniowe dla dzieci, jak również osób dorosłych. Po ich ukończeniu uczestnicy otrzymują certyfikaty ukończenia szkolenia tkackiego.


Dostępność Muzeum dla osób niepełnosprawnych

Muzeum znajduje się w trzech pomieszczeniach zajmowanych po Szkole Podstawowej przy głównej drodze lokalnej przebiegającej przez wieś. Najlepiej dojechać własnym samochodem. Możliwość zaparkowania samochodu na placu przed budynkiem, na którym można skorzystać z ławeczek oraz placu zabaw dla dzieci. Wstęp do Muzeum za dobrowolną symboliczną opłatą i po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym. Muzeum dostępne dla osób niewidomych i słabo widzących poprzez opis słowny przewodnika. Eksponaty możliwe do poznania przez dotyk jak również opisane powiększoną czcionka. Obiekt dostępny dla osób niesłyszących mogących skorzystać z tłumacza języka migowego. Osoby poruszające się na wózku ze względu na utrudnienia w postaci schodka przy wejściu i progu oraz niskich progów wewnątrz pomieszczeń powinny mieć zapewnioną pomoc asystenta. Pomieszczenia wewnątrz obszerne w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych. Muzeum posiada dostęp do toalety. Muzeum nie prowadzi prezentacji multimedialnych. W pobliżu znajduje się sklep ogólnospożywczy, w którym można zaopatrzyć się najpotrzebniejsze artykuły.


Dane kontaktowe:

Regionalna Izba Tkactwa Ludowego, Borysów 108, 24–103 Żyrzyn

Telefon: 81 881 46 11

Adres internetowy: brak

e-mail: brak