Strona główna Wersja graficzna strony

Informator dla osób z niepełnosprawnością o dostępie do dóbr kultury
w Województwie Lubelskim


wersja tekstowa

Muzeum Kowalstwa (Wojciechów)


Jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa zajmuje najwyższą kondygnację szesnastowiecznej Wieży Ariańskiej w Wojciechowie. Aby odwiedzić to magiczne miejsce należy pokonać 107 schodów i przejść tajemnym wejściem, zmuszającym do pochylenia się przed wielką sztuką mistrzów młota i kowadła. W Muzeum zgromadzone jest ponad 1000 eksponatów sztuki kowalskiej. W Muzeum turyści poznają historię tego rzemiosła, oglądają imitację starej kuźni, zwiedzają część poświęconą narzędziom rolniczym oraz ekspozycję wyrobów kowalstwa artystycznego wykonanych przez kowali polskich, węgierskich i białoruskich, z których szczególną uwagę zwraca kute akwarium, myszy pod miotłą oraz żelazny pas cnoty. Goście mogą tu zagrać marsza kowalskiego na kowadle, zaostrzyć siekierę na ręcznej szlifierce, posłuchać opowieści o pracy kowala i dowiedzieć się dlaczego podkowa przynosi szczęście.

Dawny kowal najczęściej świadczył usługi dla ludzi trudniących się rolnictwem. W Muzeum zebrane są metalowe wyroby użytkowe – grace, motyki, kosy, sierpy, topór ciesielski przyrząd do mierzenia długości obręczy kół oraz wasąg i drewniane brony. Każda z tych rzeczy wykonana ręcznie, często podpisana znakiem kowala. W ciągu 20 lat działalności Muzeum zgromadziło niezwykle ciekawe kolekcje kutych wyrobów artystycznych: krat, krzyży, zestawów kominkowych, wieszaków, świeczników, podstawek na butelki, wiatrowskazów, szyldów reklamowych, lamp, żyrandoli oraz kwietników. Są to głównie prace konkursowe, wykonywane podczas Ogólnopolskich Spotkań Kowali, Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich oraz Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej. Wyroby te powstały za pomocą tradycyjnych technik kowalskich, z zachowaniem cech regionu z którego dany kowal pochodzi. Oprócz tradycyjnych wyrobów artystycznych znajdują się tu również wyroby niezwykłe: żelazny pas cnoty, repliki broni średniowiecznej, patera na owoce wykonana przez kobietę, zegar słoneczny i wiele innych ciekawych prac. Muzeum spełnia ogromna rolę w edukacji regionalnej. Pobyt w nim, to lekcja historii kowalstwa polskiego, jego przeobrażeń, zanikających tradycji. W roku 2005 mury wieży ariańskiej wzbogaciły się o nową atrakcję turystyczną – powstało tu Wojciechowskie Muzeum Regionalne. Muzeum składa się z trzech części: pierwsza, dokumentująca historię Wojciechowa, z makietą średniowiecznego grodziska i eksponatami pochodzącymi z wykopalisk archeologicznych. Druga część to wystrój wojciechowskiej chałupy z lat 1920 – 30 w pełni wyposażone w sprzęty i narzędzia jakimi posługiwali się mieszkańcy Wojciechowa w tamtych czasach, trzecia część to Galeria Sztuki Ludowej, w której można zakupić pamiątki z Wojciechowa - m.in podkówki na szczęście wykonywane w głównej mierze przez tutejszych twórców. Muzeum Kowalstwa leży na Szlaku Żelaza i Kowalskich Tradycji Ziemi Wojciechowskiej, który w 2010 r. otrzymał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej jako jeden z najlepszych produktów turystycznych w Polsce.


Dostępność Muzeum dla osób niepełnosprawnych

Ze względu na usytuowanie Muzeum na najwyższej kondygnacji szesnastowiecznej Wieży Ariańskiej obiekty nie są dostosowane dla osób niepełnosprawnych, szczególnie ruchowo. Zabytkowy obiekt nie posiada windy, ani tez podjazdów i toalet przystosowanych dla osób z niepełnosprawnością. Pracownicy Muzeum w razie potrzeby chętnie służą pomocą osobie niepełnosprawnej w miarę swoich możliwości. Muzeum nie posiada również wytyczonego miejsca parkingowego dla samochodu osoby niepełnosprawnej. Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnością intelektualną oraz wzroku, które z pomocą przewodnika mogą poznawać eksponaty przez dotyk. Dodatkowym źródłem poznania jest opis słowny przewodnika. Osoby niesłyszące chcące odwiedzić Muzeum powinny koniecznie przyjeżdżać z tłumaczem języka migowego. Nie ma możliwości korzystania przez turystów z multimedialnych technik przekazu.


Dane kontaktowe:

Muzeum Kowalstwa, 24–204 Wojciechów

Telefon: 81 517 72 10, fax. 81 517 76 22

Adres internetowy: www.gokwojciechow.pl

e-mail: gok@agroturystyka.pl