Muzeum Historyczne Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu Zamojskiego im. Stanisława Prusa ps. „Adam”, dowódcy 9 Pułku Piechoty AK Ziemi Zamojskiej znajduje się w miejscowości Bondyrz gmina Adamów.
Muzeum powstało w 1972 r. z inicjatywy pana Jana Sitka (historyk, żołnierza Armii Krajowej i WiN, kustosz społeczny muzeum), na początku nosiło nazwę Muzeum Okupacji Hitlerowskiej na Zamojszczyźnie. Na polecenie władz partyjnych PZPR w tym samym roku zostało zamknięte, ponieważ jak zaznaczono: „nie spełniało swojego zadania wychowawczego, szczególnie wśród młodzieży”- to jest nie krzewiło ideologii komunistycznej, natomiast gloryfikowało Armię Krajową i Polskie Państwo Podziemne. Otwarte ponownie w 08.10.1983 r. Do dziś spełnia funkcję muzealno-wychowawczą.
Muzeum w Bondyrzu składa się z 6 sal wystawowych ekspozycji stałych, obejmujących powierzchnię łączną ścian, ponad 300m², obrazujących lata wojny i okupacji Zamojszczyzny 1939-1944.Szczególnie eksponowane są walki wrześniowe, Związek Walki Zbrojnej-Armia Krajowa i martyrologia ludności. W muzeum znajdują się następujące ilości zdjęć, dokumentów i eksponatów w ekspozycjach stałych:
Po śmierci w 2009r. pana Jana Sitka muzeum opiekuje się społecznie jego syn Edmund, zamieszkały w Bondyrzu.
Muzeum można zwiedzić, obejrzeć znajdujące się w nim eksponaty po wcześniejszym skontaktowaniu się z biurem ŚZŻAK Okręg Zamość, ul. Partyzantów 3, 22-400 Zamość – tel. 84 677 65 56 (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-13.00 , adres poczty e-mailowej akzam@tlen.pl
Muzeum Historyczne Światowego Związku Żołnierzy AK, Bondyrz 179a / 3, 22–442 Adamów |
|
501 589 888 |
|
brak strony www |
|
akzam@tlen.pl |
Z uwagi na fakt, iż Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, właściciel Muzeum Historycznego ŚZŻAK Inspektoratu Zamojskiego jest organizacją pozarządową, który funkcjonuje dzięki niewielkim składkom członkowskim dotąd nie udało się dostosować w pełnym zakresie muzeum do potrzeb osób niepełnosprawnych. Osoby niesłyszące chcące odwiedzić Muzeum powinny przyjechać z tłumaczem języka migowego. Poznanie zasobów Muzeum jest możliwe przez osoby niewidome poprzez opis słowny przewodnika, wsparty częściową możliwością dotykowego poznania eksponatów. Ze względu na utrudnienia architektoniczne (właściwe sale wystawowe znajdują się na piętrze) dostęp do Muzeum dla osób poruszających się na wózku jest znacznie ograniczony.