Izba Tradycji w Zespole Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich (Cyców)

Wersja tekstowa o podwyższonym kontraście

Belka top

obrazek1 obrazek2 obrazek3 obrazek4 obrazek5 obrazek6

Fotografie dobra kultury

Izba Tradycji w Zespole Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich (Cyców)

Foto: Fundacja Sokrates

Izba Tradycji w Zespole Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich (Cyców)

Foto: Fundacja Sokrates

Więcej zdjęć »

Izba Tradycji w Zespole Szkół
im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich (Cyców)

Izba Tradycji 7 Pułku Ułanów Lubelskich istnieje od 2005 r. Szkolne Muzeum powstało dzięki zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli Zespołu Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich. Izba pełni ważna rolę w edukacji patriotycznej uczniów, przybliżając sylwetkę Patrona szkoły oraz historię bitwy stoczonej przez 7 Pułk Ułanów z bolszewikami w 1920 r. Znajdują się tam gromadzone przez lata eksponaty, przekazywane szkole przez rodziny weteranów 7 Pułku oraz inne pamiątki związane z wojną polsko-bolszewicką i samym Pułkiem.

Od momentu powstania stała się także atrakcją turystyczną na szlakach Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. W Izbie znalazły swoje miejsce bezcenne eksponaty, m.in. oryginalne mundury ułańskie oraz siodło wojskowe wyeksponowane na modelu konia, mosiężna lanca, unikalne fotografie, a także pisma i artykuły dokumentujące dzieje 7 Pułku, odznaczenia ordery ułanów, książeczki wojskowe. Znajduje się tam również wykonana wysiłkiem pracowników szkoły makieta bitwy cycowskiej.

Oddzielna ekspozycja nawiązuje do współczesnego oblicza 7 Pułku. Zgromadzone pamiątki i opracowane tablice dokumentują współpracę szkoły z kontynuującym tradycje pułkowe 7 Dywizjonem Ułanów Lubelskich 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Charakterystyczne dla tej części Izby są mundury przekazane szkole przez Jednostkę oraz jej dowódców – polowy, pustynny, galowy oraz kombinezon pilota. Znajdują się tam również zdjęcia z poligonów, pamiątki z misji w Iraku i Afganistanie oraz ryngrafy i medale. Sala wyposażone jest w 24 miejsca siedzące oraz sprzęt audiowizualny, co daje możliwość prowadzenia lekcji i wykładów.


Dane kontaktowe:

Izba Tradycji w Zespole Szkół im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich, ul. Chełmska 44, 21–070 Cyców

82 567 70 09, 82 567 75 90, fax. 82 567 75 00

www.zs-cycow.pl
zs_cycow@op.pl

Dostępność Muzeum dla osób niepełnosprawnych

Izba Tradycji znajduję się w najstarszej części budynku szkoły, na piętrze. Jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-15.00. Zwiedzanie Izby w innym terminie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu. Placówka nie pobiera opłat za zwiedzanie.

Zwiedzanie odbywa się w obecności pracownika szkoły, który służy pomocą wszystkim odwiedzającym, nieposiadającego jednak dodatkowego przeszkolenia w kierunku obsługi osób niepełnosprawnych.

Nie ma możliwości wypożyczenia wózka inwalidzkiego na miejscu.

Lokalizacja placówki pod względem dojazdu komunikacją publiczną jest bardzo dobra – naprzeciwko znajduję się przystanek autobusowy dla kursów Lublin – Chełm. Placówka posiada wytyczone miejsce parkingowe dla samochodu osoby niepełnosprawnej. Otoczenie Muzeum nie posiada znaczących utrudnień i barier architektonicznych. Szkoła jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – posiada podjazdy dla wózków inwalidzkich, dostosowane toalety, ponadto zawsze służy pomocą swoich pracowników. Nie posiada natomiast specjalistycznych dostosowań dla osób z uszkodzonym narządem wzroku. Osoby niesłyszące chcące odwiedzić Muzeum powinny koniecznie przyjechać z tłumaczem języka migowego.

Nasza ocena:


Zobacz legendę »