Muzeum Regionalne (Krasnystaw)

Wersja tekstowa o podwyższonym kontraście

Belka top

obrazek1 obrazek2 obrazek3 obrazek4 obrazek5 obrazek6

Fotografie dobra kultury

Muzeum Regionalne (Krasnystaw)

Foto: Fundacja SOKRATES

Muzeum Regionalne (Krasnystaw)

Foto: Fundacja SOKRATES

Więcej zdjęć »

Muzeum Regionalne (Krasnystaw)

Muzeum mieści się w zabytkowym kolegium jezuickim powstałym w latach ok. 1695-1740. Jednak już w 1773 r. działalność Jezuitów w tym miejscu kończy się, a wszystkie jego placówki przechodzą na własność Skarbu Państwa, z późniejszym przeznaczeniem na kształcenie i wychowywanie młodzieży. Przejęty przez Komisję Edukacji Narodowej gmach kolegium najpierw służy jako trzyklasowa szkoła, w której w początkowym okresie uczyli również jezuiccy zakonnicy.

Późniejsze losy to kolejne zmiany właścicieli budynków i ich przeznaczenie. Mieściły się tu między innymi: Szkoła Parafialna, szpital wojskowy, kino, sala biblioteczna, magazyny żywnościowe, urzędy miejskie i inne. Natomiast od końca lat 50. zaczęto stopniowo przystosowywać obiekt do celów muzealnych.

Dziś, po licznych remontach, w byłym kolegium jezuickim oprócz Muzeum Regionalnego mieszczą się Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

Źródło: www.muzeumkrasnystaw.webd.pl


Dane kontaktowe:

Muzeum Regionalne, ul. Piłsudskiego 5a, 22–300 Krasnystaw

82 576 36 63 (ten sam nr do faksu)

www.muzeumkrasnystaw.webd.pl
muzeumkrasnystaw@interia.pl

Dostępność Muzeum dla osób niepełnosprawnych

Muzeum mieści się w zabytkowym gmachu dawnego kolegium jezuickiego z XVIII stulecia i posiada cztery kondygnacje. Budynek nie posiada windy. Poza dostępnym parterem, gdzie znajduje się szatnia, część sal wystawowych a także kasa biletowa, w której można nabyć również wydawnictwa nie jest przystosowana do zwiedzania dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku. Toalety znajdują się w piwnicy. Nie ma również opisów, oznaczeń i dodatkowych udogodnień technicznych dla osób z uszkodzeniem narządu wzroku. W Muzeum nie wykorzystuje się żadnych eksponatów lub ich kopii do poznania przez dotyk. Muzeum nie wydaje publikacji (foldery, informatory etc.) dostosowanych dla osób niewidomych i słabo widzących. Poznanie zasobów Muzeum przez osoby niewidome możliwe poprzez opis słowny przewodnika. Nie ma również możliwości do korzystania na miejscu z nowoczesnych urządzeń multimedialnych. Muzeum nie zatrudnia również osób z dodatkowym przygotowaniem do obsługi osób niepełnosprawnych. Osoby niesłyszące chcące odwiedzić Muzeum powinny koniecznie przyjechać z tłumaczem języka migowego. Muzeum nie posiada wypożyczalni wózków dla osób niepełnosprawnych. Dojazd do Muzeum przebiega przez sąsiadujący plac przed kościołem parafialnym p.w. Św. Franciszka Ksawerego, który pełni jednocześnie funkcję parkingu dostępnego również dla osób chcących odwiedzić Muzeum. Wybrukowany jest tzw. „kocimi łbami” . Wejście do Muzeum prowadzi poprzez wewnętrzny dziedziniec tzw. wirydarz, który wyłożony jest czerwoną cegłą.

Nasza ocena:


Zobacz legendę »