Muzeum Wiejskie (Batorz)

Wersja tekstowa o podwyższonym kontraście

Belka top

obrazek1 obrazek2 obrazek3 obrazek4 obrazek5 obrazek6

Fotografie dobra kultury

Muzeum  Wiejskie (Batorz)

Foto: www.batorz.gmina.pl

Muzeum  Wiejskie (Batorz)

Foto: www.batorz.gmina.pl

Więcej zdjęć »

Muzeum Wiejskie (Batorz)

Turyści przyjeżdżający do Muzeum mogą zapoznać się z następującymi ekspozycjami:

  1. Ekspozycja historyczna zapoznaje z powstaniem, historią i dorobkiem Gminy i Parafii Batorz. Przybliża turyście przebieg tragicznej bitwy w czasie powstania styczniowego, walkę miejscowego społeczeństwa o wyzwolenie społeczne i narodowe. Ukazuje rozwój oświatowy i kulturalny ostatnich lat z zachowaniem tradycji kultury regionalnej.
  2. Izba wiejska z pierwszej polowy XX wieku z zachowanymi przedmiotami wyposażenia gospodarstwa domowego.
  3. Ekspozycja etnograficzna, której motto brzmi: "Temu tylko pług a socha, kto te czarną ziemie kocha", składa się z pięciu prezentacji.

Dodatkowo w Muzeum znajduje się Sala Wystaw Okolicznościowych prezentująca malarstwo Pana Żdzisława Latosa i zbiorów geologicznych i kamieni szlachetnych Pana doc. Stefana Cieślińskiego. Przed budynkiem Muzeum, pod wiatą znajdują się eksponaty związane z pracą w dawnym gospodarstwie wiejskim.


Dane kontaktowe:

Muzeum Wiejskie, Batorz 51, 23–320 Batorz

15 874 51 10

www.batorz.gmina.pl
gokbatorz@vp.pl

Dostępność Muzeum dla osób niepełnosprawnych

Muzeum nie zatrudnia pracownika posiadającego dodatkowego przygotowania do obsługi osób z niepełnosprawnością, ale istnieje możliwość udzielenia pomocy osobie niepełnosprawnej przez pracownika Muzeum. Na obecną chwilę nie ma na stanie wózka do wypożyczenia, ale planowane jest jego pozyskanie. Muzeum znajduje się w bliskiej odległości od przystanku autobusowego (około 150 metrów). Przed budynkiem jest dosyć dużo miejsca do parkowania, ale nie ma oznaczenia postoju dla samochodu osoby niepełnosprawnej. Warunki terenowe zewnętrzne nie stwarzają problemów komunikacyjnych. Jakość chodników jest dobra, w otoczeniu są ławeczki przeznaczone do wypoczynku. Budynek Muzeum jest parterowy, do budynku nie prowadzą żadne schody. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny, w związku z tym nie ma kas biletowych. W otoczeniu Muzeum znajdują się trzy sklepy spożywcze oraz kiosk „RUCH”. Toalety znajdują się wewnątrz budynku i są przystosowane dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku. Pomieszczenia i ciągi komunikacyjne wewnątrz budynku są przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Sale wystawowe oświetlone są zwykłymi żarówkami, nie oślepiającymi, w oknach zamontowane są rolety, eliminujące ewentualne odblaski świetlne. Budynek jest parterowy i nie ma konieczności poruszania się schodami. W muzeum brak odpowiednich dodatkowych oznaczeń i napisów dla osób słabo widzących. Część eksponatów znajdujących się w Muzeum jest możliwa do poznania przez dotyk. Osoby niewidome mogą zapoznać się z zasobami Muzeum poprzez przekaz słowny przewodnika. Osoby niesłyszące odwiedzające Muzeum powinny koniecznie przyjeżdżać z tłumaczem języka migowego. Muzeum nie stosuje multimedialnych form przekazu informacji.

Nasza ocena:


Zobacz legendę »