Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica (Hrubieszów)

Wersja tekstowa o podwyższonym kontraście

Belka top

obrazek1 obrazek2 obrazek3 obrazek4 obrazek5 obrazek6

Fotografie dobra kultury

Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica (Hrubieszów)

Foto: Muzeum im. Ks. St. Staszica

Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica (Hrubieszów)

Foto: Muzeum im. Ks. St. Staszica

Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica (Hrubieszów)

Muzeum im. ks. St. Staszica – kulturalna wizytówka Hrubieszowa, istnieje od 1965 roku. Utworzone z inicjatywy regionalistów, początkowo nosiło nazwę Muzeum Ziemi Hrubieszowskiej Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego. Od 1972 roku stałą siedzibą Muzeum jest położony w centrum miasta barokowo-klasycystyczny dworek du Chateau, będący jednocześnie jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli Hrubieszowa, mieszczącą się przy ul. 3-go Maja.

Centralna część budynku powstała pod koniec XVIII wieku, natomiast oficyny - zachodnia w 1862 roku, a wschodnia w czasie II wojny światowej. Nazwa dworu wywodzi się od nazwiska Piotra-Aleksandra du Chateau, syn oficera wojsk napoleońskich, który 1858 roku zakupił dwór wraz z apteką i ogrodem.

W zabytkowych wnętrzach stale prezentowane są ekspozycje obejmujące wyjątkowo ciekawe pradzieje regionu, historię wielokulturowego miasta i okolic, dzieje Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego, hrubieszowską sztukę ludową. Ważnym elementem zbiorów jest galeria obrazów Pawła Gajewskiego.

Ponadto Muzeum organizuje wystawy czasowe o bardzo szerokiej i ciekawej tematyce, współpracując aktywnie z placówkami muzealnymi z kraju i zagranicy. Dodatkowo prowadzi działalność naukową, wydawniczą oraz edukacyjną. Organizuje również wykłady oraz konferencje naukowe. Badania wykopaliskowe prowadzone w niezwykle bogatym archeologicznie regionie, stale dostarczają wielu nowych interesujących zabytków. Muzeum sprawuje również patronat merytoryczny nad rozbudowywanym skansenem „Wioska Gotów” w położonym niedaleko Hrubieszowa, Masłomęczu.

Muzeum hrubieszowskie jest ważnym punktem na turystycznej i kulturalnej mapie regionu. Zabytkowy dworek du Chateau przyciąga turystów nie tylko z regionu, ale przede wszystkim z kraju i zagranicy, natomiast wysoki poziom merytoryczny prezentowanych wystaw jest stale doceniany.


Dane kontaktowe:

Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica, ul. 3 Maja 11, 22–500 Hrubieszów

84 696 27 83

www.muzeum-hrubieszow.pl
muzeum-hrubieszow@wp.pl

Dostępność Muzeum im. Ks. Stanisława Staszica dla osób niepełnosprawnych

Siedzibą Muzeum jest barokowo-klasycystyczny dworek. Sale ekspozycyjne udostępniane zwiedzającym w całości znajdują się w części parterowej budynku. W związku z tym, nie występują ograniczenia w postaci schodów. Do Muzeum prowadzi łatwo dostępna alejka od głównej ulicy miasta. Bezpośrednio pod Muzeum zlokalizowany jest przystanek autobusowy. Nie wysokie, sporadycznie występujące progi, szerokie futryny, obszerne pomieszczenia, nie stanowią ograniczenia dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Kasa biletowa i jednocześnie kiosk z pamiątkami znajduje się w obszernym holu i stanowi integralną całość. Są one w pełni dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Wewnętrzny ciąg komunikacyjny prowadzi przez łatwo dostępne sale o dobrym punktowym oświetleniu. Również w części parterowej znajdują się toalety, choć obszerne i dostępne, nie są bezpośrednio przygotowane dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku. Pracownicy chętnie udzielą wszelkiej pomocy w charakterze asystenta i jednocześnie przewodnika. Na chwilę obecną Muzeum nie posiada do wypożyczenia wózka inwalidzkiego. Osoby niesłyszące odwiedzające Muzeum, powinny koniecznie przyjeżdżać z tłumaczem języka migowego. Eksponaty znajdujące się w muzeum ze względu na charakter zabytkowy nie są możliwe do poznania dotykowego. Część znajduje się w oświetlonych gablotach. Muzeum nie posiada ich kopii. Brak opisów powiększonym drukiem, jak również dodatkowych udogodnień technicznych dla osób słabo widzących. Dostępność Muzeum dla tej grupy osób z niepełnosprawnością możliwa poprzez opis słowny przewodnika. Muzeum nie stosuje nowoczesnych technik przekazu informacji. W związku z ulokowaniem Muzeum turyści mają w najbliższej okolicy pełny dostęp do bazy usługowej.

Nasza ocena:


Zobacz legendę »