Muzeum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego (Romanów)

Wersja tekstowa o podwyższonym kontraście

Belka top

obrazek1 obrazek2 obrazek3 obrazek4 obrazek5 obrazek6

Fotografie dobra kultury

Muzeum im. J.I. Kraszewskiego

Foto: Muzeum im. J.I. Kraszewskiego

Muzeum im. J.I. Kraszewskiego

Foto: Muzeum im. J.I. Kraszewskiego

Więcej zdjęć »

Muzeum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego (Romanów)

W malowniczym zakątku Południowego Podlasia, wśród lasów, łąk i pól znajduje się Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Muzeum postaci ważnej dla całej polskiej kultury II połowy XIX wieku. Józef Ignacy Kraszewski (1812-1887) pozostawił po sobie 386 dzieł w 660 tomach – był pisarzem, dziennikarzem, historykiem, archeologiem, tłumaczem. W centrum XVIII-wiecznego zespołu dworsko-parkowego z kwaterowym ogrodem włoskim stoi dwór z początku XIX wieku. Tutaj, w domu dziadków Malskich, pisarz spędził dzieciństwo, wzrastał i dojrzewał w intelektualnym klimacie, rozczytując się w poezji i literaturze, wśród dźwięków muzyki i szumu starych drzew. Stąd wyruszył w świat zakochany w literaturze, historii, sztuce i przyrodzie. Lata spędzone w Romanowie pod opieką prababki Konstancji i babki Anny zadecydowały o drodze, którą podążył. Romanów, „kraj lat dziecinnych” – ukochał najmocniej i tęsknił bardzo za tym miejscem, którego po wyjeździe na emigrację w 1863 roku więcej już nie zobaczył… W 150 rocznicę jego urodzin 28 lipca 1962 roku, a więc 100 lat od ostatniej wizyty w Romanowie powrócił tu duch Józefa, kiedy po zniszczeniach II wojny światowej dwór odbudowano i utworzono tu muzeum.

Obecny wygląd dworu nawiązuje do tego z II połowy XIX wieku, czyli z okresu największej świetności Romanowa, gdy gospodarzył tu Kajetan – najmłodszy brat pisarza. To on doprowadził Romanów do rozkwitu i podtrzymywał, odziedziczony po dziadkach i rodzicach intelektualny klimat tego domu poprzez swoje pasje historyczne, kolekcjonerskie i naukowe. Kajetan założył tu obserwatorium astronomiczne, bogato wyposażone w instrumenty do obserwacji nieba. Podczas ostatnich prac remontowych na dachu odtworzono platformę, z której te obserwacje prowadził. Muzeum posiada bogata kolekcję pamiątek po pisarzu i jego rodzinie. W tym kilkanaście rękopisów J.I. Kraszewskiego, między innymi 3 tomy powieści Starosta warszawski notatnik ze szkicownikiem z podróży do Odessy, list do syna Jana. Są tu osobiste przedmioty należące do pisarza, w tym zabawka – porcelanowa budka, którą bawił się w Romanowie, nóż do papieru, kieszonkowy zegarek oraz pamiątki rodzinne, dokumenty i fotografie. Jest ciekawy i okazały zbiór plac plastycznych autora Starej baśni: 5 obrazów olejnych, akwarele, akwaforty i 148 rysunków. Można tu także zobaczyć pokaźną kolekcję medali i medalionów z wizerunkiem autora Ulany, kilka portretów pisarza, a także niemal kompletny zbiór jego powieści. Dodatkowo ekspozycję wzbogaca kolekcja mebli dworskich, pochodzących głównie z XIX wieku. Tak więc prócz zapoznania się z życiem i twórczością J.I. Kraszewskiego można obejrzeć wystrój średniozamożnego dworu szlacheckiego. Po zwiedzeniu muzeum warto pospacerować alejkami, po których biegał kiedyś mały Józio, usiąść na ławeczce z pisarzem i wraz z nim podumać przy wtórze szumu starych drzew. W parku, poza obrębem pierwotnego założenia można zobaczyć kaplicę, wybudowaną równolegle z dworem. Jej cokół zdobią epitafia kolejnych właścicieli Romanowa począwszy od pradziada Wojciecha Nowomiejskiego. Dla chcących zostać dłużej w parku czeka przygotowane miejsce na ognisko. Szeroko otwarta brama w stylu historycznym zachęca do wejścia. Gościnny Romanów zaprasza!


Dane kontaktowe:

Muzeum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, Romanów 25, 21-518 Sosnówka

83 379 30 14

www.muzeumkraszewskiego.pl
muzeum_kraszewskiego@op.pl

Dostępność Muzeum dla osób niepełnosprawnych

Muzeum znajduje się 4 kilometry od Sosnówki. Wskazany jest przyjazd prywatnym środkiem komunikacji. Parking znajduje się około 100 metrów przed Muzeum. Jest nowocześnie wykonany, ułożony z kostki i posiada oznaczone miejsce dla samochodu osoby niepełnosprawnej. Dojście do Muzeum wysypane jest grysem. Przed wejściem do budynku znajduje się podjazd dla wózków. Pracownicy Muzeum nie posiadają dodatkowego przygotowania do obsługi osób niepełnosprawnych, ale w przypadku zaistnienia potrzeby chętnie udzielą pomocy w miarę swoich możliwości i umiejętności. Na chwilę obecną Muzeum nie posiada do wypożyczenia wózka inwalidzkiego. Do samych drzwi prowadzi kilka schodków, ale nie stanowi to problemu, ponieważ w razie konieczności pracownicy Muzeum przystawiają tzw. schodołaz, który zastępując podjazd umożliwia wjazd wózkiem do wewnątrz budynku. Sprzedaż biletów odbywa się w sieni, gdzie również turysta może nabyć pamiątki: powieści J.I Kraszewskiego, znaczki turystyczne, informatory o Muzeum oraz rysunek na szkle z fasadą dworu. Punkty obsługi są dostępne dla osób niepełnosprawnych. W Muzeum znajduje się toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnością ruchową. W pomieszczeniach wystawienniczych znajdują się niskie progi, które przy nieznacznej pomocy asystenta nie stanowią istotnej bariery w przemieszczaniu się osób poruszających się na wózku. Pomieszczenia obszerne, futryny szerokie umożliwiające swobodne przemieszczanie. Eksponaty niedostępne do poznania dotykowego, brak opisów powiększonym drukiem oraz udogodnień technicznych dla osób słabowidzących. Muzeum dla osób niewidomych jest dostępne wyłącznie poprzez przekaz słowny przewodnika. Osoby niesłyszące przyjeżdżające do Muzeum powinny koniecznie przyjechać z tłumaczem języka migowego. Muzeum nie stosuje nowoczesnych technik przekazu informacji. Podczas zwiedzania Muzeum warto odpocząć na terenie zagospodarowanego parku, gdzie znajdują się ławeczki i alejki ziemne. Na wcześniejszą prośbę turystów pragnących odwiedzić Muzeum obsługa placówki może przygotować ognisko. Do dyspozycji jest zadaszona wiata, stół i ławeczki. Najbliższy punkt usług spożywczo-gastronomicznych znajduje się w Sosnówce, oddalonej kilka kilometrów od Muzeum.

Nasza ocena:


Zobacz legendę »