Sanktuarium Męczenników Podlaskich (Pratulin)

Wersja tekstowa o podwyższonym kontraście
;

Belka top

obrazek1 obrazek2 obrazek3 obrazek4 obrazek5 obrazek6

Fotografie dobra kultury

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej (Kodeń)

Foto: Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej (Kodeń)

Foto: Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej

Więcej zdjęć »

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej (Kodeń)

Kodeń – dawniej prężne miasto magnackie i książęce Sapiehów, dziś mała miejscowość na pograniczu Polski i Białorusi, która słynie z cudownego Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia, Matki Jedności. Historia wizerunku owiana jest wieloma legendami i wręcz brawurowymi czynami. Rozpoczynając od tradycji, według której obraz miał być kopią figury, wykonanej przez św. Łukasza Ewangelistę, a która trafiła ze Stolicy Piotrowej do hiszpańskiej Guadalupe – działo się to za czasów papieża Grzegorza Wielkiego. Z tego też powodu obraz Matki Bożej zwany jest Madonną Gregoriańską lub Guadalupeńską. Jednak to zupełnie inne wydarzenie sprowadziło Ją do Kodnia. Targany poważną chorobą Mikołaj Pius Sapieha – dziedzic kodeński – udał się do Rzymu, gdzie podczas Eucharystii, jaką sprawował przed obrazem Matki Bożej papież Urban VIII, doznał cudownego uzdrowienia. Nie mogąc otrzymać wizerunku w darze, magnat postanowił obraz wykraść. Ową niezwykłą historię ubrała w epickie szaty Zofia Kossak-Szczucka, pisząc „Błogosławioną winę”. Odtąd Kodeń dla ludu Podlasia, Polesia i Wołynia stał się najważniejszym punktem pielgrzymek. To właśnie z tego względu 15 sierpnia 1723 roku odbyła się w Kodniu trzecia w historii Polski, a druga w obecnych granicach naszego kraju, papieska koronacja obrazu. To wielkie wydarzenie wspominane jest podczas głównym uroczystości odpustowych 14 i 15 sierpnia, na które przybywa kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Dwukrotnie pielgrzymował do Kodnia kard. Karol Wojtyła, który nadał wizerunkowi tytuł Matki Jedności.

Rocznie Sanktuarium Maryjne w Kodniu odwiedza nawet do 200 tys. pielgrzymów. Oprócz bazyliki w kunsztownym stylu renesansu lubelskiego, pątnicy bardzo licznie korzystają z plenerowych stacji drogi krzyżowej na Kodeńskiej Kalwarii. W kościele zamkowym pw. Ducha Świętego można pomodlić się przed zabytkowym Krucyfiksem Chrystusa Uśmiechniętego, a wędrując po dawnym terenie zamkowym można odpocząć w cieniu Fontanny Oczyszczenia w sercu Ogrodu Zielnego Maryi. Funkcjonuje tutaj nowoczesny Dom Pielgrzyma z blisko 150-cioma miejscami noclegowymi, salą restauracyjną, salami konferencyjnymi i kaplicą. W sklepikach można zakupić książki, pamiątki i dewocjonalia oraz produkty klasztorne i zioła, które rosną w cieniu wielkiej historii nieopodal rzeki granicznej Bug. Sanktuarium od 1927 roku opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, których posługę misyjną na całym świecie można poznać chociażby poprzez Muzeum Misyjne. Istnieje tutaj również muzeum ornitologiczne i ekspozycja historyczna.


Dane kontaktowe:

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej – Królowej Podlasia
 - Matki Jedności Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, ul. Rynek 1, 21-509 Kodeń

83 375 41 19, 83 375 41 20

www.koden.com.pl www.facebook.com/SanctuaireKoden

pielgrzymi@koden.com.pl

Dostępność Sanktuarium dla osób niepełnosprawnych

Sanktuarium sukcesywnie przystosowuje się pod kątem łatwego dostępu dla pielgrzymów niepełnosprawnych, którzy nawiedzają Częstochowę Podlasia indywidualnie czy grupowo. Personel służy pomocą w charakterze asystenta osoby niepełnosprawnej, zorganizowane miejsca parkingowe, znajdują się w bliskiej odległości obiektów, ciągi komunikacyjne w znacznej większości ułatwiają poruszanie się osobom niepełnosprawnym (większość obiektów nie posiada barier architektonicznych, dostępna jest również winda). W Domu Pielgrzyma przystosowano również toalety. Wszelkie sprawy formalne związane z przybyciem i pobytem w Kodniu, można załatwiać drogą telefoniczną i mailową.

Nasza ocena:


Zobacz legendę »